Bluetooth® nedir?

Bluetooth adı Danimarka eski krallarından Harald Blatand'ın isminden esinlenerek konulmuş bir isimdir ve Türkçe karşılığı mavi diş'tir. WPAN (Wireless Personal Area Network) standardı üzerine bünyesinde geliştirilen, kablosuz bağlantı şekli olan Radyo Frekansı teknolojisi olarak bilinmektedir. (Radio Frekans Technology 'R.F.T.'). 2.4GHz ISM bandı (Industrial Scientific Medical Band), IEEE 802.11 ve bu kablosuz erişim standardı diğer kablosuz bağlantılara göre en düşük mesafeli olanıdır. IEEE 802.11b/IEEE 802.11g ye göre daha güvenilir olmasına rağmen bağlantı mesafesinin çok kısıtlı olması ticari ürünlerde kullanım oranını azaltmıştır.Veya daha anlaşılır olması adına; Bluetooth, kablosuz kısa mesafeli, ses ve veri haberleşmesini sağlamak için oluşturulmuş ve standard çalışmaları hala devam eden bir sisteme verilen addır. Bugün pek çok insanın kullandığı televizyonların uzaktan kumandası, aslında Bluetooth’un atası sayılabilir. Ancak aradaki en büyük fark, şu an kullanılmakta olan uzaktan kumandalar (TV vb.), IrDA (infra Red Data Association), kızıl ötesi ışık ile veri iletişimini sağlamaktadır. Bluetooth’da ise 2.4 GHz’de radyo dalgaları kullanılmaktadır, dolayısıyla IrDA gibi doğrudan görüş hattı gerektirmemenin üstünlüğünü sunmaktadır.IEEE 802.15 radyo bantları üzerinde oluşturulan Kişisel Alan Ağları (Personal Area Network 'PANs') ile veri iletişiminin gerçekleştirilebildiği yeni nesil kablosuz veri iletişim/transferi teknolojisi standardıdır.
Dijital Kamera gibi birçok elektronik cihazı kısa dalga radyo sinyalleri kullanarak dar band aralıkları aracılığı ile birbirine bağlar ve veri transferinin gerçekleşmesini sağlar.Kablo bağlantısını ortada kaldıran Bluetooth, bilgisayar, çevre birimleri, ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar. Bluetooth teknolojisi 2.4 ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir. Bluetooth 1.2 ile saniyede 721 Kbit'a kadar veri aktarabilirken son sürüm/versiyon olan Bluetooth 3.0 ile saniyede 481 Mbit'e kadar veri transferi gerçekleştirmek mümkün.Bluetooth kendisinden önceki kablosuz bir şekilde veri transferini gerçekleştirmeye olanak tanıyan Kızıl Ötesi teknolojisi IRDA(Infrared Data Association)
ile saniyede 115 kbit hıza varacak şekilde veri transferlerini gerçekleştirebiliyordu. Fakat IrDA teknolojisinde mesafe en fazla 1 metreyi bulmakta fakat hızda bir okadar düşmektedir. İlk olarak Bluetooth 1.2 versiyona sahip ilk Bluetooth standardı ile hız 721 Kbit, mesafe ise 10 metre ile 100 metre arasına çıkmıştır. Sonraki sürümler ile mesafe aynı kalmış, ancak hız yükselmiştir.1994 yılında Bluetooth Ericsson firması tarafından geliştirildi, cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz birbirine bağlamak ve iletişim kurmak için.Bluetooth özelliği bulunan cihazların finansal çıkar sağlama amacıyla, kişisel gizli bilgileri ele geçirmeye yönelik tehditlere maruz kalabilirler.
ISM (Industrial Scientific Medical band), birçok ülkede telsiz iletişimi için sertifika veya lisansa gerek olmadan belirli bir çıkış gücü sınırlamasına uyarak, üzerinden yayın yapılabilen banttır.Mobil cihazları hedefleyen kötü amaçları kodların hem sayısında hem de ciddiyetinde artış olması bekleniyor. Özellikle Bluetooth özelliği bulunan cihazların açıklarını araştıran birçok grup bulunmakta.Bluetooth, uluslararası standartlara uygun bir telsiz iletim sistemidir. Bluetooth ile çok küçük cihazlar bile telsiz yönetilebiliyor ve kontrol edilebiliyor.Üreticiler yoğun bir şekilde bu teknolojiyi dizüstü bilgisayarlarda, cep telefonlarında , televizyonlarda (lcd , plazma ve led televizyonlar) ve projeksiyon cihazlarında kullanıyorlar.
Bluetooth cihazları veri aktarım mesafelerine göre üç ayrı sınıfta toplanmaktadır:• Class 1, cihazları en fazla 100 miliwatt'la çalışıyorlar ve 100 metreye kadar veri iletebiliyorlar.• Class 2, cihazları en fazla 2,5 miliwatt'la 30 metreye kadar yayın verebiliyorlar.• Class 3, cihazları en fazla 1 miliwatt'la 10 metreye kadar ulaşabiliyorlar.
yükleniyor