Windows Vista ile gelen SUPERFETCH özelliği ne işe yarar?

Bu kısmı şöyle bir örnekle açıklarsak ;

Bilgisayarınızı açtınız ve Messenger programını çalıştırdınız bu esnada bilgisayarınız Messenger programını Harddiskinizden yükler ve karşınıza getirir. Ortalama bir bilgisayarınız var ise karşınıza 3 ile 5 saniye arasında Messenger programı açılır. Programı kapatıp tekrar açtığınız zaman program RAM ‘ e yüklendiği için ikinci açışınızda ortalama 1 saniye daha erken gelir. Tabi bu esnada başka bir program açıp RAM ‘ i doldurmadıysanız.. eğer RAM miktarınız düşük ise o zaman program her açışınızda RAM deki eski bilgii siler ve Sabit diskiniz yani Harddiskinizden Ram e yüklenir ve karşınıza yine aynı sürede gelir.Bu sistem Windows XP deki eski tip diye hipta ettiğim klasik bir program açılışıdır.

windows Vista’da ise sık kullandığınız programlar çok daha kısa sürede karşınıza geliyor. SuperFetch teknolojisi ile windows Vista sizin en çok kullandığınız programları tek tek belirliyor. Yani örnek verirsek bilgisayarınızı her açtığınızda Messenger, Excell, Outlook, Need For Speed Carbon, programlarını açıyorsanız Windows Vista bu programları tek tek tespit ediyor ve en çok kullandığınız program olarak belirliyor. Sonrada bu programları Önbelleğine yükleyerek bilgisayarınızı açtığınız zaman çok daha kısa sürede direk RAM üzerinde erişerek karşınıza getiriyor.


Akıllı Vista …

Evet Microsoft firması biraz Akıllı ve öğrenen bir işletim sistemi geliştirmiş diyebilirim. Bu gerçektende güzel bir özellik işe yarar ve çok pratik çok daha hızlı olarak bilgisayarı kullanmanızı sağlıyor… Tabiki yüksek bir RAM gerektiriyor. en azından 2 GB lık bir Ram e sahipseniz bu işlem %100 verimli olarak çalışıyor diyebilirim.


yükleniyor