Komponent nedir ?

Analog üç birleştirilmiş sinyal taşır ve kısaca buna yuv denilir. bunlar bir adet parlaklık ve iki adet renk sinyalleridir. sarı renkli video konnektörü ile kullanılır ve hemen tüm video ekipmanlarında standart olarak bulunur. Buna stereo(iki kanallı) ses sinyalleri de eklenerek üç renkli (sarı, beyaz ve kırmızı) kompozit kablo da yaygın olarak kullanılmaktadır. sarı video sinyalini, kırmızı ve beyaz ses sinyalini taşır.
brbr

Komponent video iki veya daha fazla bileşene ayrılmış video sinyalini tarif eder. Genellikle üç ayrı bileşen olarak depolanan veya iletilen analog video bilgisini ifade etmek için kullanılır. Komponent video kabloları ses sinyalini iletmez.
brbr

Komponent video girişleri; renk sürekliliği, geliştirilmiş çözünürlük ve artırılmış görüntü detayları için video sinyallerini 3 kısma ayırarak daha yüksek kalitede görüntü sağlarlar. Komponent video, tüm video bilgisinin tek bir sinyalde birleştirildiği kompozit video ile karıştırılabilmektedir. Komponent video bağlantısında ses bilgisi taşınmamaktadır. Bu yüzden ses için ayrı kablolar kullanılmaktadır.
brbr

Bir video sinyalini ekranda yeniden oluşturmak çok farklı sinyal kaynakları yüzünden kompleks bir vaziyet almaktadır. DVD, VHS oynatıcılar, bilgisayarlar vb. video sinyallerini farklı şekilde işler ve iletirler. Video sinyalindeki netliği korumanın bir yolu, sinyali bileşenlerine ayırarak birbirini etkilemeyecek şekilde iletmektir. Bu şekilde bileşenlerine ayrılan sinyal komponent video olarak adlandırılmaktadır.
brbr

Çeşitli RGB ve analog komonent video standarlarında sıkıştırma özelliği bulunmadığı ve içinde çok gereksiz veri barındırdığı için için sinyal taşımada çok büyük bant genişliği gerektirmektedir.Günümüz bilgisayarlarında bu sinyali VGA portu üzerinden veriliyor.Özellikle Avrupada birçok televizyon, SCART bağlantısı aracılığı ile RGB kullanmaktadır. Bütün arcade oyunlar, erken vektör ve siyah-beyaz oyunlar, kullanımı hariç RGB izler.
yükleniyor