DLP Nedir ? Nasıl Çalışır?

DLP; Texas Instruments çalışanı Dr. Larry Hornbeck tarafından bulunan bir çip teknolojisidir. İsmini Digital Light Processing yani dijital ışık işlemeden alır. DLP çipi ortalama 2 milyon adet hareketli aynadan oluşur. Her mini ayna insan saçının 50de 1i inceliğindedir. Bu aynalar hareket yetenekleri sayesinde gelen ışığın nereye yansıtılacağını belirlerler. DLP devresi ise; bu çip ve etrafında bulunan işlemci ve bellekten oluşur.
İş ve ev sinema sistemleri genelde tek DLP çipine sahiptirler.
Tek çipin çalışma prensibi;
Işık kaynağından çıkan beyaz ışık yoğunlaştırıcı lens yardımıyla nokta haline getirilir. Nokta haline gelen ışık; renk tekerleği denilen farklı renklere sahip dönebilen parça sayesinde ihtiyaç duyulan renge dönüşerek yoluna devam eder. Tekrar büyüyen noktasal ışık netleştirici lens yardımıyla eski haline getirilerek DLP çipine yansıtılır. DLP çipinde görüntüyü oluşturan ışıklar projektör lensine doğru yansıtılırken, kullanılmayacak fazlalık ışıklar cihazın içinde bırakılır. Projektör lensine gelen ışıklar son görüntüyü oluşturur.
Sinemalar ve alanlarda kullanılan projektörlerde ise 3 DLP çipi kullanılır. Bu çiplerin her biri ayrı ayrı kırmızı, yeşil ve mavi rengi yansıtırlar;
Tek DLPden farkı netleştirici lensten gelen ışık renk filtreli prizmaya çarpar. Filtrelenen renkli ışıklar DLP çipleri tarafından geri yansıtılarak projektör lensine gönderilir. Projektör lensine gelen ışıklar son görüntüyü oluşturur.
Gökkuşağı Rainbow Etkisi:
DLP projektörlerinin kullandığı renk tekerleğinin dönmesi sonucunda oluşan bir etkidir. Bu ekti tek çipli DLPlerde görünür. Ayrıca üreticilerin tekerleğin dönme hızını arttırmalarıyla azaltılmıştır. 3 çipli DLP ve LCD ve LCoS projektörlerin renk ayrıştırma özelliği sayesinde gökkuşağı etkisinden etkilenmezler.
yükleniyor