İstanbul Bilişim Kalitesine En Çok Güvenilen Marka Ödülünü Almıştır.

Flash bellek modelleri ve en ucuz flash bellek fiyatları markaları

161 adet ürün listelendi.
161 adet ürün listelendi.
USB Bellek Nedir?

USB hafıza ünitesi, flash disk, USB çubuk ya da USB bellek gibi birçok isimde anılabilir. 1.1 veya 2.0 daha sonra 3.0 ara yüzü ile entegre edilmiş, kapasiteleri şimdilik 1TB 'a kadar ulaşabilen, küçük, hafif, çalışma esnasında sökülüp takılabilir NAND-tipinde veri depolama aygıtlarıdır. Dünyadaki ilk flash disk 2000 yılında IBM ve Singapurlu Trek Teknoloji Şirketi ile birlikte icat edilmiş ve satışa sunulmuştur.

Flash disklerin
ilk modellerinin boyutu bir insan elinin beş parmağı büyüklüğündeydi. Flash disk ismi o yıllarda “thumb drive” ismi ile gündemdeydi. Zamanla “flash disk” ismi ile tanınır hale gelmiştir. Flash bellek oldukça küçük ebatlarda olan, taşınması kolay bir veri depolama aygıtıdır. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi, verilerin daha kolay taşınabilir için flash disk piyasasını hareketlendirmiştir. Bilgisayarın eski tarihine baktığımızda 1,44 MB boyutunda olan disket adını verdiğimiz veri depolayıcıları, mekanik bir çalışma prensibine sahipti. Zamanla geliştirilen donanımlar sayesinde CD, DVD, Bluray, Flash disk gibi veri depolama aygıtları çoğaldı. 1,44 MB büyüklüğündeki disketlerden sonra geliştirilen flash disk tanımı, bilgisayar dünyasında bir devrim niteliğindeydi.

USB Belleklerin Kapasitesi ve Hızı

Flaş sürücüler sadece bilgisayarın USB girişine takılı olduğu sürece çalışır durumdadırlar ve harici güç kaynağı veya pil  gücüne ihtiyaç duymazlar ve her türlü bilgi saklanabilir. Optik sürücülerden daha hızlı ve kullanımı daha kolaydır. USB flaş bellekler saklayabildikleri veri miktarına göre çeşitlendirilirler. 2 GB  ile 1 TB arasında veri saklayabilen USB bellekler mevcuttur. Flaş bellek üreticileri şuan için sınırları zorlamaya devam etmekte ve çok yakında 2 TB lık flaş belleği duyurmak üzerelerdir. Gelişen teknolojilerle günümüzde usb bellekleri kullanarak işletim sistemlerini, işletim sisteminin cd sine gerek kalmadan usb bellek üzerinden kurulum yapılabilmektedir. Ultrabook ların birçok modelinde artık cdrom girişi bulunmamaktadır. Cd rom girişleri yerini usb girişlerine bırakmıştır. Usb 3.0 özellikli usb bellekler, usb 3.0 girişli pclerde veri aktarım hızı ortalama 120mb/s kadar ulaşmaktadır. Usb bellek alırken usb 3.0 olmasına dikkat ederseniz, saniyeler içinde yüksek hızla, film, müzik, resim …vb. dataları atabilirsiniz. Buda bize hayli bir zaman kazandırmış olacaktır.

USB Belleklerde Güvenlik

USB bellekler ilerleyen teknoloji ile şimdi bir tırnak büyüklüğüne kadar küçültüldü. Böylece taşıması daha rahat ve daha kullanışlı hala geldi. Cebimizde dünyanın datasını taşır hale geldik. Tabi buda bazı sıkıntıları meydana getirdi. Usb bellek kullanımının artmasıyla hacker lar zararlı yazılımlar yazarak direk usb belleğe enjekte olan ve bilgisayarınızı çökerten ve datalarınızı çalan virüsler geliştirdi. Size tavsiyemiz kesinlikle usb belleğinizi pc ye takmadan önce anti virüs programınızı aktif ediniz ve taktıktan sonra mutlaka usb belleğinizi virüs taramasından geçiriniz.

USB Bellek Fiyatı

USB belleklerin fiyatı depolama alanı ve veri aktarım hızına göre değişmektedir. Bunların yanında fiyatı etkileyen diğer özellikler ise malzeme kalitesini, tasarımını, farklı giriş özellikleri gibi özellikleri de sayabiliriz. Saklamayı planladığınız dosyaların boyutları büyük ise yüksek kapasiteli bir usb bellek almalısınız. Günümüzde 2GB ve 4GB usb bellekler pek üretilmemekte. 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB hatta 1TB a kadar USB bellekler satılmaktadır. Çok zaman kaybetmeden verilerinizi hızlıca aktarmak istiyorsanız saniyede aktardığı data miktarına da dikkat etmelisiniz. Sayfamızdaki ürün filtresi kısmını kullanarak ihtiyacınız olan USB bellek modeline çabucak ulaşabilirsiniz. Bunların yanında almayı düşünürseniz Antivirüs yazılımlarını da incelemenizi tavsiye ederiz. Sayfamızda en çok satılan USB Bellek markalarının başında Sandisk, Kingston, Corsair, Toshiba, Philips gelmektedir.
yükleniyor
yükleniyor