ARCHER VR900
İstanbul Bilişim Kalitesine En Çok Güvenilen Marka Ödülünü Almıştır.

Tp-link modem modelleri ve en ucuz fiyatları

TP-LINK Modem, WiFi hızı sunaran internet bağlantısı potensiyelinizi maksimuma çıkartır. TP-LINK ile en iyi kalitede internet hızı deneyimi ve içerik akışı için hızlı ve güvenilir bağlantının keyfini çıkarın.

14 adet ürün listelendi.
14 adet ürün listelendi.
  • 1

Router (Yönlendirici) Nedir? Niçin Kullanılır?

Evde ya da ofiste internete bağlanabilmek için öncelikle bir servis sağlayıcı şirketten internet abonesi olmamız ve kablo ile gelen internetin ucuna da mutlaka bir cihaz takmamız gerekiyor. Dolayısıyla internet olan her yerde uç noktada gelen bağlantı türüne göre bir cihaz yer alıyor. Peki yönlendirici (router) dediğimiz cihazlar ne işe yarıyor?

Öncelikle xDSL (ADSL/VDSL) teknolojisinde bir internet hizmeti alınıyorsa, internet sağlayıcıların bakır telefon kablosu üzerinden sağladığı servisi, ‘modem’ adını verdiğimiz çokça kullanıcının ihtiyaçlarını yeterli şekilde karşılayan cihazlar üzerinde tanımlıyoruz. Farklı bir altyapı olarak uydunet, kablonet, FTTX bağlantı tiplerini kullanan internet sağlayıcılar ise evlerinize bağlantıyı yapılandırmanız için bakır telefon kablosu yerine ethernet kablosu getiriyor. Bu bağlantı tipleri ‘aktif ethernet bağlantı’ olarak adlandırılıyor. Kablonet/uydunet/fiber olarak bildiğimiz bu servis tarifelerinde modem yerine ‘router’ (yönlendirici) cihazları kullanılıyor.

Yönlendiricilerin yukarıda bahsedilen aktif ethernet bağlantı tiplerinde uç noktadaki cihaz olarak kullanımı haricinde, diğer bir kullanım noktası da uç noktada modem bulunan xDSL internet servislerinde modem cihazlarının arkasında dağıtıcı olarak kullanımıdır. Modemlerin standart kullanımının dışında ihtiyaçlara yeterli seviyede karşılık veremediği ortamlarda modeme bağlanarak kullanılırlar. Bu kullanım şeklinde uç noktada yine modem bulunuyor ve ağınıza ikinci bir cihaz ekliyorsunuz. Bu kullanım şeklinde modem olmadan yönlendirici kullanılamaz.

Peki standard kullanımın dışında modemin yetersiz kalabileceği ihtiyaçlar neler? Başka bir değişle hangi durumlarda modeme yönlendirici bağlarız?

İnternet ağına birden fazla cihazı bağlamamız gereken durumlarda, çokça bilgisayar ve/veya yazıcı, oyun konsolu, akıllı TV, medya oynatıcı gibi cihazları ağa eriştirirken belirli bir sayının üzerindeki cihaz trafiği standart bir ev veya küçük ofis ağı için tasarlanan modemlerin kilitlenmesine yol açıyor. Bu gibi ağır ağ trafiği olan ortamlarda modem arkasında trafiği daha hızlı işletmek, daha yoğun kullanım ve daha iyi yönetim, daha efektif paylaşım sağlamak amacıyla da yönlendiriciler kullanılmalı.

Performans arttırıcı kullanım şekline bir başka örnek de kablolu ve kablosuz bağlantı hızlarından ya da fonksiyonlarının eksikliğinden şikayetçi olduğunuz modemi değiştirmek yerine, yerel ağınıza yeni teknoloji standartlarında, yüksek hızlara ve çeşitli işlevsel kullanıma elverişli olan bir yönlendirciyi modeminiz ile cihazlarınızın arasına yerleştirmek doğru bir çözüm olacaktır. Bu noktada modeminizi sadece servis sağlayıcıdan aldığınız internet bağlantısı için kullanarak, tüm ağ yönetiminizi daha performanslı bir cihaza bırakmış oluyorsunuz.

Örneğin yepyeni bir mobil cihaz satın aldınız. Cihaz özelliklerinde cihazın en yeni kablosuz ağ standardı olan 802.11ac destekli, hem 2.4 hem de 5 GHz’lik ağlara yüksek hızlarda bağlanabileceği belirtilmiş. Ama sizin emektar modeminiz 150 Mbps hızında, 802.11n ve sadece 2.4Ghz frekansında bağlantıya olanak veren bir cihaz. Bu durumda modeminizin arkasına yerleştireceğiniz 802.11ac destekli bir yönlendiriciye kablosuz ağınızı teslim edip, modeminizdeki ziyadesiyle yavaş olan kablosuz yayını kapattığınızda almış olduğunuz yeni nesil cihazın gerçek anlamda  keyfine varabilirsiniz.

Router tipleri/modelleri nelerdir?

Modemden aldığı interneti kablolu ya da kablosuz olarak ağa bağlı cihazlara iletmeyi sağlayan yönlendiriciler kullanım alanlarına göre çok farklı özellikler/modeller içeriyor. Ayrıca, günümüzde sadece yönlendirici olan ürünlerin yanı sıra bazı modem modelleri aynı zamanda yönlendirici işlevine de sahipler. Bu ürünler ‘modem/router’ olarak tanımlanıyorlar.

Bağımsız araştırma şirketi olan IDC’nin raporlarına göre dünya kablosuz ağ (WLAN) pazarının açık ara (% 43 pazar payı) lideri olan TP-LINK, çok geniş ürün yelpazesi ile tüketicilere çözüm sağlıyor. TP-LINK’in geniş ürün gamı içerisinde yönlendiriciler de oldukça zengin yer alıyor.
TP-LINK’in yönlendirici ürün ailesi WiFi Yönlendiriciler, 3G/4G Yönlendiriciler,  SMB  Yönlendiriciler olmak üzere üç ana gruptan oluşuyor. İnternet bağlantı türüne ya da kullanım yerine/şekline veya ağ yoğunluk ihtiyaçlarına göre farklılık gösteren bu modeller ile TP-LINK, her ihtiyaca uygun en az bir (genellikle birden fazla) ürün seçeneği sunuyor.

Ev ya da ofiste sabit kullanılan modellerin yanı sıra TP-LINK’in taşınabilir yönlendirici ailesi de bir hayli geniş. Seyahatte, tatilde birden fazla kişi ya da cihazı ağa bağlamayı sağlayan taşınabilir yönlendiriciler arasında hem sabit internet bağlantısını dağıtan, hem de 3G/4G WiFi ağı oluşturan modeller yer alıyor.

Her ihtiyaca ve bütçeye uygun, çok farklı özelliklerde yönlendiricileri olan TP-LINK, 2010 yılından itibaren Türkiye’de kendi ofisi ile hizmet veriyor. Bu nedenle satış sonrası destek hizmetleriyle de tüketicilerin yanında yer alıyor. İstanbul Bilişim olarak TP-Link markasının tüm modellerini uygun fiyat ve ödeme koşulları ile sizlere sunmaktayız.
yükleniyor
yükleniyor